Сьогодні у нас зустріч з завідуючою Центром реабілітаційної медицини Іриною Пчелінцевою.
- Доброго дня. Як працює відділення з таким навантаження тяжких пацієнтів, болем та емоційними стресами?
Реабілітаційна служба в лікарні почала розширюватися з початком війни.
Відділення «Центр реабілітаційної медицини» КП «ПОКЛ ім.М.В.Скліфосовського ПОР» працює протягом одного року з 2 січня 2023 року. За цей період у нас отримали допомогу 698 пацієнтів. Напрямки реабілітації, які проходять наші пацієнти це в основному травматологічна та неврологічна. Найбільший відсоток пацієнтів, які у нас лікуються – це військові – понад 70%. Із цих пацієнтів найбільший відсоток з наслідками міно-вибухових травм: тяжкі черепно-мозкові травми, забиття та дифузні травми головного мозку, субарахноїдальні крововиливи, скалкові, вогнепальні поранення, з субдуральними гематомами, з дефектами черепа і головного мозку, також були у нас пацієнти з травмами та з повним переривом спинного мозку, багато комбінованих травм, коли іде ураження кінцівок і головного мозку, кінцівок і спинного мозку, кінцівок і органів грудної клітини, або органів черевної порожнини.
- Який час перебування у відділенні?
Середній термін періоду надання реабілітаційних послуг не менше 14 днів реабілітаційної сесії, але за необхідністю продовжуємо допомогу, та не виписуємо, поки ми не досягли поставленої мети. Якщо за 14 днів пацієнт не досяг поставленої мети, ми продовжуємо до позитивних результатів в індивідуальному реабілітаційному плані.
- Чи вдалося за рік забезпечити відділення необхідним обладнанням?
По оснащенню нашому відділення дуже допомагає адміністрація лікарні, обласна військова адміністрація. ВООЗ надали ліжка та поставила багато комп’ютерної техніки: ксерокси, принтери, комп’ютери. Направлення, виписки, індивідуальні реабілітаційні плани, інша документація - все це потрібно друкувати, ксерити, тому кожний лікар забезпечений технікою, яка також допомагає покращити роботу.
Також ВООЗ надала нам реабілітаційні кушетки, мотомеди, бруси, стельовий підйомник. United24 нам надав 2 вертикалізатори - балансири, обласна військова адміністрація нам закупила роботизовані системи для ходи Walkbot, тренажери для верхніх та нижніх кінцівок, для покращення рухів в суглобах кінцівок, по збільшенню сили м’язів.
Два тижні тому ОВА придбала нам антигравітаційну бігову доріжку виробництва США та тракційний стіл для витяжки хребта в трьох площинах. Найближчим часом до нас завітає фахівець, який буде нас навчати працювати на цьому обладнанні, так як воно має свою специфіку.
- Лікарня об’єднала фахівців в єдину реабілітаційну команду. Чи достатньо у відділенні фахівців під такі потреби сьогодення?
У нашій мультидисциплінарній команді працює 3 лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, фізичний терапевт, ерготерапевт, всі мають фахову підготовку, магістри, згідно вимог НСЗУ, є медсестри реабілітаційних відділень і асистенти фізичних терапевтів та ерготерапевтів. В день вони працюють з кожним пацієнтом не менше 3 годин, а то і більше. У команду відділення також входять лікарі психологи, психіатри та психотерапевти, які працюють в центрі психологічної допомоги лікарні та логопед-дефектолог. При необхідності ми залучаємо травматолога, невропатолога, ортезиста –протезиста, які також працюють у лікарні.
З об’єднанням лікарні з обласною дитячою лікарнею тепер в складі нашого закладу працює відділення дитячої реабілітації. Діти, в основному, з патологією нервової системи та травмами.
Поряд з нашим відділенням проходить капітальний ремонт відділення «Ветеран» на 50 ліжок.
Також у відділенні гострої церебральної патології працює фізичний терапевт та ерготерапевт. В нейрохірургічному відділенні реабілітаційну допомогу надають наші фахівці, а як тільки дозволяє стан пацієнта – він переводиться до нас в Центр.
Площі відділень з надання реабілітаційних послуг збільшується у зв’язку з війною . Є площі, є потреба, є багато пацієнтів, які потребують цих послуг. Усі ці відділення надають та будуть надавати комплексну реабілітаційну допомогу пацієнтам різних вікових категорій, з різними травмами, хворобами чи пораненнями. Потік пацієнтів дуже великий, адже після травматологічного, хірургічного, судинного чи неврологічного відділення пацієнта переводять до нас в Центр на реабілітацію.
- Які потреби на даний час першочергові?
Для надання комплексної допомоги відділення потребують забезпечення сучасним реабілітаційним обладнанням, пацієнту зручніше перебувати на комфортних функціональних ліжках в комфортних палатах. На даний час відділення має реабілітаційне обладнання для різних напрямків відновлення, має досвідчений персонал. Але для вдосконалення процесів, враховуючи зростання кількості потребуючих допомогу пацієнтів, - необхідні різні пристрої, різне реабілітаційного обладнання та покращувати умови пацієнтам, робити ремонт, забезпечити палати функціональними ліжками з приліжковими столиками та шафами.
- Дякую за змістовну розповідь та велика шана колективу усієї лікарні, в якій рятують наших Українців.
Віталій Шевченко